Saturday, 10 December 2011

ASUHAN TILAWATUL QURAN SURAH AL-MAUN AYAT 1-3

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

           ASUHAN TILAWAH AL-QURAN

PERSEDIAAN SEBELUM MENGAJAR:
*Guru  merancang  mengenai tajuk pelajaran yang akan di ajar.
*Guru menyediakan BBM mengikut kesesuaian yang di ajar.
*Guru menyediakan persediaan mengajar.
1..Bidang                     :           Asuhan Tilawatul al-Quran
2.Isi Pelajaran             :           Memahami surah al-maun ayat 1-3
3.Masa                        :           60 minit
4.Tahun`                      :           4 inovatif
5.Fokus                       :          
   5.1..Pemikiran          :           Memahami makna,isi penting dan pengajaran surah al-maun.
   5.2. Amalan              :           Meningkatkan amalan baik terhadap anak yatim,fakir miskin untuk
                                               Bertaqwa kepada Allah.
   5.3.Penghayatan      :           Sentiasa mentaati perintah Allah dan mensyukuri nikmatnya.
   5.4.Prinsip Islam Hadhari:
             i.Keimanan dan ketaqwaan kepada Allah
            ii.Penguasaan ilmu pengetahuan
           iii.Kehidupan berkualiti
   6.Hasil Pembelajaran:
      6.1.Di akhir pelajaran murid dapat:

           Aras 1               :           Memahami maksud ayat dari surah al-maun secara
keseluruhan.                                                       



          Aras 2                :           Menyatakan perkara penting yang terdapat di dalam surah al-      
                                                Maun,Menghuraikan isi kandungan surah al-maun.
                                                                                   
                                                                                                                                   
                                                                                                                                                                                                                                                   
          Aras 3                :           Menyatakan pengajaran ayat dari surah al-maun.
7.Kaedah:
   7.1.Penerangan.
   7.2.Perbincangan kumpulan
   7.3.Sumbang saran
   7.4.Kajian masa depan (usaha meningkatkan kemahiran /ilmu pengetahuan).

8.Sumber pengajaran dan pembelajaran:
   1.1.LCD
   2.2.Carta ayat dan terjemahan
   3.3.Gambar berkaitan anak yatim
   4.4.VCD surah dan pengertiannya
9.Persediaan guru:
   1.1.Lembaran kerja
   2.2.Gambar yang berkaitan
10.Pengetahuan sedia ada:
*Murid dapat membaca ayat dary satu al-maun yang telah dipelajarinya                                                                

.MASA
KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI MURID
CATATAN

Pendahuluan

(2 minit)
*Memberi salam
*Membaca Doa
*Guru masuk ke kelas dan memberi salam kepada murid.
*Guru membimbing murid membaca doa.
*Murid menjawab soalan guru.

*Murid membaca doa.


Set Induksi

(3 minit)
*Murid  berlakun     yatim dan fakir miskin.
*Bersoaljawab berkaitan lakonon.
*Ini lakonan apa.
*Guru menayangkan gambar anak yatim dan fakir miskin.
*murid menjawab soalan yang diajukan guru.












Langkah 1

(15 minit)
Aras 1
*Pengenalan surah
*Nama surah
*Tempat diturunkan
*Sebab diturunkan


*Memahami maksud ayat dari surah al-maun ayat 1-3
*guru memberi penerangan pengenalan surah.
*Maksud ayat dari surah Maun(1-3)
*Guru bersoaljawab kepada murid tentang maksud ayat 1-3 surah al-maun.
*Guru membantu murid menjawab soalan.
Contok Soalan
i.Siapakah yang mendustakan agama.
ii.Nyakan orang yang tidak membantu anak yatim.
iii.Siapakah yang dikatakan anak yatim.
*Murid mendengar bacaan murid dengan teliti.
*Murid mencatat jawapan.
*Murid bertanya dan menjawab oalan guru menngikut arahan.
*LCD
*Guru sebagai fasilitator




















Langkah 2

(15 minit)
Aras 2

*menyenaraikan perkara penting yang terdapat pada surah al-maun.


*Cara berbuat baik kepada anak yatim dan orang miskin.
*Guru menerangkan isi-isi penting berdasarkan paparan LCD.

*Bersoaljawab

*KBKK

CONTOH:

i.Istilah “yatim”

ii.Maksud”miskin”5

iii.Maksud”yang mendustakan agama”.

*Mengedarkan kad imbasan yang berkaitan isi pelajaran.

Penilaian

i.Apakah maksud anak yatim dan orang miskin.

ii.Nyatakan contoh”orang yang mendustakan agama”

iii.Guru memperbaiki jawapan murid.
*Murid mendengar penerangan guru dengan teliti



*Murid mencatat jawapan.



*Murid bertanya dan menjawab soalan guru mengikut arahan.








Murid menjawab soalan guru.

*Murid memaparkan kad  imbasan(jawapan)atau memaparkan.
*Murid menjawab soalan guru.



*LCD

*Kad imbasan

















Langkah 3


(20 minit)
*Huraian isi kandungan surah al-maun ayat 1-3

*Peranan kita terhadap anak yatim dan miskin


*Golongan yang mendustakan agama.
*Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.




*Guru mengarahkan murid berbincang:

i.Peranan terhadap anak yatim dan orang miskin.


iii.Guru mengarahkan setiap kumpulan untuk melengkapkan perta minda yang diedarkan.
6



Contoh peta minda:

Nama              Jumlah
surah                ayat


               surah
             al-maun

            Tempat
         Turun surah






Isi kandungan surah.

Contoh

*Senaraikan golongan yang mendustakan agama.



*Murid berbincang isi kandungan surah al-maun ayat 1-2.






*Mengikut arahan guru melengkapkan
Peta minda.













*Wakil kumpulan membaca hasil perbincangan mereka.








*Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.



*Murid melengkapkan peta minda.




*Wakil kumpulan membaca hasil perbincangan mereka.



*Murid menjawab soalan yang dikemukan guru.






*Guru mengarahkan setiap wakil kumpulan untuk menampalkan peta minda mereka didinding pada tempat yang ditentukan di dalam kelas mereka.


*Penilaian

(guru menyoal murid)

*Siapakah golongan yang digolongkan sebagai’yang mendustakan agama”







     Penutup

     ( 5 minit)

*Rumusan dan  Penilaian

     7
*Guru mengingatkan murid supaya mengamalkan sifat mahmudah dan menjauhi sifat mazmumah.


*Guru menasihati murid supaya mengamalkan tingkah laku yang baik ketika bersama anak yatim dan fakir miskin.


*Guru juga menasihati murid supaya mengamalkan isi pelajaran ayat 1-3 surah al-maun.

*Mendengar nasihat guru dengan teliti.

















1 comment:

  1. BIBLIOGRAFI

    Tuntas,Jabatan Pendidikan Negeri Kedah Darul Aman,2004

    Buku Panduan Kursus Pemantapan Pelaksanaan Kurikulum Pendidikan Islam KBSR 2008.

    Tuntas 4,Sektor Pengurusan Akademik,Jabatan Pelajaran Negeri Kedah dengan kerjasama Bahagian Teknologi Pendidikan Negeri Kedah Darul Aman.2008.

    Buku Panduan Pelaksanaan Model-Model Pengajaran Dan Pembelajaran Dan Kokurikulum,j-Qaf Tahun 3,Jabatan Pendidikan Islam Dan Moral,Kementerian Pelajaran Malaysia,2006.

    Tinta Dikara,Jabatan Pelajaran Negeri Kedah Dan Majlis Guru Cemerlang Negeri Kedah,2009.

    Buku Teks Rampaian Pendidikan Agama Islam Tahun 4

    Sukatan Pelajaran Tahunan Tahun 4

    ReplyDelete