Saturday, 10 December 2011

ASUHAN TILAWATUL QURAN SURAH AL-MAUN AYAT 1-3

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

           ASUHAN TILAWAH AL-QURAN

PERSEDIAAN SEBELUM MENGAJAR:
*Guru  merancang  mengenai tajuk pelajaran yang akan di ajar.
*Guru menyediakan BBM mengikut kesesuaian yang di ajar.
*Guru menyediakan persediaan mengajar.
1..Bidang                     :           Asuhan Tilawatul al-Quran
2.Isi Pelajaran             :           Memahami surah al-maun ayat 1-3
3.Masa                        :           60 minit
4.Tahun`                      :           4 inovatif
5.Fokus                       :          
   5.1..Pemikiran          :           Memahami makna,isi penting dan pengajaran surah al-maun.
   5.2. Amalan              :           Meningkatkan amalan baik terhadap anak yatim,fakir miskin untuk
                                               Bertaqwa kepada Allah.
   5.3.Penghayatan      :           Sentiasa mentaati perintah Allah dan mensyukuri nikmatnya.
   5.4.Prinsip Islam Hadhari:
             i.Keimanan dan ketaqwaan kepada Allah
            ii.Penguasaan ilmu pengetahuan
           iii.Kehidupan berkualiti
   6.Hasil Pembelajaran:
      6.1.Di akhir pelajaran murid dapat:

           Aras 1               :           Memahami maksud ayat dari surah al-maun secara
keseluruhan.                                                       



          Aras 2                :           Menyatakan perkara penting yang terdapat di dalam surah al-      
                                                Maun,Menghuraikan isi kandungan surah al-maun.
                                                                                   
                                                                                                                                   
                                                                                                                                                                                                                                                   
          Aras 3                :           Menyatakan pengajaran ayat dari surah al-maun.
7.Kaedah:
   7.1.Penerangan.
   7.2.Perbincangan kumpulan
   7.3.Sumbang saran
   7.4.Kajian masa depan (usaha meningkatkan kemahiran /ilmu pengetahuan).

8.Sumber pengajaran dan pembelajaran:
   1.1.LCD
   2.2.Carta ayat dan terjemahan
   3.3.Gambar berkaitan anak yatim
   4.4.VCD surah dan pengertiannya
9.Persediaan guru:
   1.1.Lembaran kerja
   2.2.Gambar yang berkaitan
10.Pengetahuan sedia ada:
*Murid dapat membaca ayat dary satu al-maun yang telah dipelajarinya                                                                

.MASA
KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI MURID
CATATAN

Pendahuluan

(2 minit)
*Memberi salam
*Membaca Doa
*Guru masuk ke kelas dan memberi salam kepada murid.
*Guru membimbing murid membaca doa.
*Murid menjawab soalan guru.

*Murid membaca doa.


Set Induksi

(3 minit)
*Murid  berlakun     yatim dan fakir miskin.
*Bersoaljawab berkaitan lakonon.
*Ini lakonan apa.
*Guru menayangkan gambar anak yatim dan fakir miskin.
*murid menjawab soalan yang diajukan guru.












Langkah 1

(15 minit)
Aras 1
*Pengenalan surah
*Nama surah
*Tempat diturunkan
*Sebab diturunkan


*Memahami maksud ayat dari surah al-maun ayat 1-3
*guru memberi penerangan pengenalan surah.
*Maksud ayat dari surah Maun(1-3)
*Guru bersoaljawab kepada murid tentang maksud ayat 1-3 surah al-maun.
*Guru membantu murid menjawab soalan.
Contok Soalan
i.Siapakah yang mendustakan agama.
ii.Nyakan orang yang tidak membantu anak yatim.
iii.Siapakah yang dikatakan anak yatim.
*Murid mendengar bacaan murid dengan teliti.
*Murid mencatat jawapan.
*Murid bertanya dan menjawab oalan guru menngikut arahan.
*LCD
*Guru sebagai fasilitator




















Langkah 2

(15 minit)
Aras 2

*menyenaraikan perkara penting yang terdapat pada surah al-maun.


*Cara berbuat baik kepada anak yatim dan orang miskin.
*Guru menerangkan isi-isi penting berdasarkan paparan LCD.

*Bersoaljawab

*KBKK

CONTOH:

i.Istilah “yatim”

ii.Maksud”miskin”5

iii.Maksud”yang mendustakan agama”.

*Mengedarkan kad imbasan yang berkaitan isi pelajaran.

Penilaian

i.Apakah maksud anak yatim dan orang miskin.

ii.Nyatakan contoh”orang yang mendustakan agama”

iii.Guru memperbaiki jawapan murid.
*Murid mendengar penerangan guru dengan teliti



*Murid mencatat jawapan.



*Murid bertanya dan menjawab soalan guru mengikut arahan.








Murid menjawab soalan guru.

*Murid memaparkan kad  imbasan(jawapan)atau memaparkan.
*Murid menjawab soalan guru.



*LCD

*Kad imbasan

















Langkah 3


(20 minit)
*Huraian isi kandungan surah al-maun ayat 1-3

*Peranan kita terhadap anak yatim dan miskin


*Golongan yang mendustakan agama.
*Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.




*Guru mengarahkan murid berbincang:

i.Peranan terhadap anak yatim dan orang miskin.


iii.Guru mengarahkan setiap kumpulan untuk melengkapkan perta minda yang diedarkan.
6



Contoh peta minda:

Nama              Jumlah
surah                ayat


               surah
             al-maun

            Tempat
         Turun surah






Isi kandungan surah.

Contoh

*Senaraikan golongan yang mendustakan agama.



*Murid berbincang isi kandungan surah al-maun ayat 1-2.






*Mengikut arahan guru melengkapkan
Peta minda.













*Wakil kumpulan membaca hasil perbincangan mereka.








*Murid menjawab soalan yang dikemukan oleh guru.



*Murid melengkapkan peta minda.




*Wakil kumpulan membaca hasil perbincangan mereka.



*Murid menjawab soalan yang dikemukan guru.






*Guru mengarahkan setiap wakil kumpulan untuk menampalkan peta minda mereka didinding pada tempat yang ditentukan di dalam kelas mereka.


*Penilaian

(guru menyoal murid)

*Siapakah golongan yang digolongkan sebagai’yang mendustakan agama”







     Penutup

     ( 5 minit)

*Rumusan dan  Penilaian

     7
*Guru mengingatkan murid supaya mengamalkan sifat mahmudah dan menjauhi sifat mazmumah.


*Guru menasihati murid supaya mengamalkan tingkah laku yang baik ketika bersama anak yatim dan fakir miskin.


*Guru juga menasihati murid supaya mengamalkan isi pelajaran ayat 1-3 surah al-maun.

*Mendengar nasihat guru dengan teliti.